Chcete u nás pracovat? Aktuálně máme volné pozice: SKLADNÍK a AUTOMECHANIK. více informací
shop roku

Výměna oleje: Nedejte na rady výrobců a olej měnte častěji

14.11.2016 13:51

30 tisíc najetých kilometrů. Zhruba takový je interval, který doporučují výrobci pro výměnu oleje. Jeho striktním dodržováním ale můžete svému vozidlu paradoxně škodit. Olej měňte častěji, než předepisují výrobci, předejdete tak zanášení motoru a jeho dřívějšímu opotřebení.

Výměna oleje

Zatímco výrobci vozidel doporučují měnit olej běžně až ve 30 tisíc kilometrech, my doporučujeme měnit olej mnohem častěji. Dlouhé intervaly mezi jednotlivým výměnami mohou být pohodlné, na první pohled se mohou zdát i finančně výhodné, v budoucnu vás kvůli problémům s motorem mohou přijít na výrazně vyšší částku.

Proč výrobci aut nastavují tak dlouhé intervaly? Všechny dnes sériově vyráběné automobily jsou záměrně konstruované na životnost mezi 150 až 180 tisíci najetými kilometry. A takový nájezd motor obvykle bez problémů vydrží, i když budete olej měnit později. Chcete-li ale se svým vozem jezdit déle a nechcete ho měnit tak brzy, jak by si přála automobilka, interval výměny oleje zkraťte.

Jaký je ideální interval pro výměnu oleje?

Ačkoli se v servisních knížkách dočtete něco jiného, doporučení od mechaniků je – olej měňte po zhruba 15 tisících najetých kilometrech. Sváteční řidiči, kteří takovou vzdálenost v průběhu roku ani nenajezdí, by olej měli měnit alespoň jednou za 12 až 18 měsíců.

U většiny vozů je pak možné v řídící jednotce nastavit, aby se automobil s výměnou oleje nepřipomínal až např. po 30 tisících kilometrech, ale už po ujetí poloviční vzdálenosti. Na výměnu tak nemusíte myslet.

Společně s výměnou oleje byste měli vyměnit i olejový filtr. V zaneseném olejovém filtru je zatuhnutý olej, který povolí až po zahřátí, do té doby vše „jede“ na sucho, což opět výrazně snižuje životnost celého motoru. A pozor na „dobrou“ radu, která říká, že nemusíte tak často měnit olej, když pravidelně měníte olejový filtr. Není to pravda a svému autu tímto přístupem neuděláte dobrou službu.

Proč měnit olej častěji?

Pokud výměnu oleje odkládáte, snižují se jeho mazací schopnosti, olej je zanesený sazemi i nespáleným palivem. Motor se hůř promazává, rychleji se zanáší, zanášejí se i mazací kanálky a vše může skončit v extrémním případě až zadřeným motorem.

Odsávání versus vypouštění: Co je lepší?

Při výměně oleje v servisu nehleďte jen na cenu, ale zaměřte se na kvalitu výměny a dejte přednost klasickému vypuštění oleje před jeho odsáváním. K odsávání oleje je většina odborníků skeptických – na dně olejové vany totiž po odsání zůstává mnohem více hrubších nečistot než v případě vypouštění. A ty jsou pak i po výměně oleje stále přítomné v systému.

V některých servisech mechanici do starého oleje před jeho vypuštěním ještě přidávají speciální prostředky, které rozpustí zbytky usazenin – poté stačí nechat motor zhruba 10 až 15 minut běžet na volnoběh a olej i s touto chemií vypustit.

Vyměnit olej, najet pár desítek kilometrů a olej vyměnit znovu. Takzvané proplachování olejem někteří odborníci doporučují, jiní zatracují. Takovýto postup nějaký efekt má, nicméně podle nás ne takový, aby se vám proplachování finančně vyplatilo. Rozhodně lepší je zkrátit interval výměny a ten dodržovat.

Pozor naopak na smísení většího množství starého oleje s olejem novým. K tomu dochází právě při nekvalitním odsání. Nový olej má po smíchání se starým „vyjetým“ nižší životnost – a o mazací schopnosti přichází výrazně dříve než po najetých 10 tisících kilometrech. 

Jak je to s dodatečnými aditivy?

Přemýšlíte-li o dodatečných aditivech, pak vězte, že ta jsou zbytečná. Každý schválený olej je totiž aditivovaný už z výroby. A jakákoli později přidaná aditiva mohou nejen narušit jeho vyváženost a snížit účinky, které má, ale dokonce i vytvářet abrazivní prostředí. 
I v tomto případě platí, že lepší a spolehlivější ochranou vašeho motoru je pravidelná a včasná výměna oleje.

3.9 / 5 (173x)

Diskuze

Zpět na obsah ⇑